I’d Like to See More Foods Packaged for Singles


I don’t need family size packages of food now that it’s just me at home. An already refrigerated quart of almond or coconut milk would be perfect. A package with just four slices of cheese. One-quarter pound of pre-packaged ground beef. Just enough for one or two meals for one would be perfect, without the jacked up prices because you’re buying less.

There is a little of this going on, but at a cost greater than with the bigger packages. You can get three string cheese for $1.00, but you’re going to spend more per string cheese than if you bought a package of 12. Why? I won’t eat 12 string cheese quickly enough to warrant that purchase; some would go to waste.

Let’s talk spinach. It comes in a big package, and half of it goes to waste before I can use it all. Why not offer the single person half the quantity for half the price. Help a girl out.

Seriously. A girl could eat healthier more consistently if she could get half the amount for half the price. So she can have more variety. How about letting me choose how much fresh spinach I want to buy, like when I buy my cucumbers, apples, and pears.

But please, don’t make me have to pay more to get just what I need. If you can package three cucumbers for a dollar, why do I have to pay $0.68 cents just for one. I mean, it should be cheaper just because there is no packaging.

Just some ponderings from a girl who wants to save money on her grocery bill.

Have a great winter.

Shannon

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s